Diş Hekimliği Fakültesi Marşı

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ MARŞI

Marşın sözleri ünlü şair Behçet Kemal Çağlar (1908-1969) tarafından  50 yıl önce yazılmıştır. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ ne tedavileri için gelen şair, 1966-1970 yılları arasında fakültemizin  dekanı olan Prof. Dr. Orhan Okyay’la tanışmış ve marşın sözlerini hediye etmiştir.

Çukurova Diş Hekimliği Fakültesi’ nin Kurucu Dekanlığı’nı ve Tıp Fakültesinin Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten ve fakültemizin mezunlarından Prof. Dr. İlter Uzel , Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevit Kodallı’ya marşın sözlerini iletmiş , besteci 2006 yılında marşı bestelemiş ve  Aslı Karaca ile beraber hazırladığı notaları kendisine vermiştir.  Atatürk Oratoryosu ile çoksesli Türk müziğine ve dünya müzik literatürüne büyük çapta bir eser kazandıran Nevit Kodallı, orkestra eserlerinden konçertolara, opera ve bale müziğinden oratoryo ve kantatlara uzanan farklı yapıtlar üretmiştir. Gılgamış, Hürrem Sultan ve Van Gogh operaları da besteciye aittir.

2019 yılının Nisan ayında marşın bestesi ve sözleri, fakültemiz mezunlarından Diş Hekimi Onat Artun ve Prof. Dr. Can Dörter tarafından yeniden düzenlenmiş ve marşın intro bölümü Onat Artun tarafından yazılmıştır. Diş Hekimliği Fakültesi Marşı, Prof. Dr. Can Dörter, Onat Artun, Aslı Sever ve Öykü Dörter tarafından ilk kez seslendirilmiş ve İstanbul ve Los Angeles’deki 2 ayrı stüdyoda kaydedilmiştir. Marş ilk kez 26 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 10. Geleneksel Öğrenci Kulüpleri Festivali’nde seyircilere dinletilmiştir. ​