Ortodonti Anabilim Dalı

Tanıtım-Tarihçe
Tanıtım – Tarihçe
Ortodonti, Latince’de düzeltmek, doğrultmak anlamına gelen “ortos” ve diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinden köken alan bir kelimedir. Ortodonti, diş hekimliğinde diş ve çene düzensizliklerin tanı ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavinin amacı, diş ve çene anomalilerini düzelterek ideal diş-çene-yüz estetiği ile beraber gülümseme ve fonksiyonu iyileştirmektir. Günümüzde estetik kaygıların ve diş-çene-yüz bölgesine verilen önemin artması nedeniyle ortodontik tedavi gören hasta sayısında artış görülmektedir.Ortodontik tedavi süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber ortalama 2-3 yıldır. Dişlerin çene kemiği içerisindeki hareketi hafif kuvvetlerle sağlandığı için dişlerin hareketi uzun zaman almaktadır. Tedavi süresince randevular genellikle ayda bir kezdir. Tedavide ağız içi ve ağız dışından uygulanan aygıtların kullanımında hastanın göstereceği işbirliği tedavinin başarısında önemlidir. Ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip bireylerde her yaşta uygulanabilmektedir. Ortodontik tedavi sırasında ağız bakımına önem verilmesi gerekmektedir.Türkiye’de ortodonti ilk olarak 1928 yılında, İstanbul Tıp Fakültesi Diş tababeti Şubesi baş asistanlarından olan Dr. Orhan Okyay’ın verdiği serbest konferanslarla başlamıştır. 1933 yılında Ortodonti Anabilim Dalı Başkanlığı’nı vekaleten yürüten Ord. Prof. Dr. Alfred Kantorowicz ve Doç. Dr. Orhan Okyay Ortodonti derslerine girmeye başlamışlardır. 1949’da Fakülte Meclisi kararına göre Diş Hastalıkları Tedavisi, Diş Cerrahisisi, Protez ve Ortodonti kürsüleri kurulmuştur. 24 Ocak 1953’te toplanan Tıp Fakültesi Profesörler Kurulu Ortodonti’yi ihtisas dalı olarak kabul etmiştir.
—————————————————————————————————————————————
Eğitim-Öğretim
Eğitim-Öğretim
Anabilim dalımız öğretim üyeleri tarafından

  • 3,4 ve 5. sınıf dişhekimliği fakültesi lisans öğrencilerine ortodonti dersleri
  • İ.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora programı çerçevesinde doktora öğrencilerine doktora dersleri
  • İ.Ü.Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı ortodontide uzmanlık eğitimi içerisinde uzmanlık öğrencilerine uzmanlık dersleri
  • İ.Ü. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Ağız Diş Sağlığı programı öğrencilerine ortodonti dersleri
  • İ.Ü.Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Diş Protez Teknolojisi öğrencilerine ortodonti dersleri verilmektedir.
—————————————————————————————————————————————
Verilen Hizmet
Verilen Hizmet
Sabit veya hareketli apareylerle kapanış bozukluklarının düzeltilmesi,ortodontik tedavi yapılmasıPlastik ve Rekonstruktif Cerrahi-Ortodonti işbirliğiyle ortodontik tedavi sınırlarını aşan anomalilerin düzeltilmesinde ameliyat öncesi ve sonrası ortodontik hazırlık ve tedavinin yapılmasıDoğumsal anomalili ve sendromlu bireylerde yetersiz alt ve üst çenenin,çene kemiklerine uygulanan vidalı aygıtlar ile genişletilmesi veya uzatılması(Distraksiyon)Dudak-damak yarıklı bebeklerin cerrahi öncesi ortopedik tedavileri: Damak yarığı olan bebeklere kolay beslenebilmeleri ve operasyona hazırlanmaları amacıyla takıp çıkarılabilen beslenme plakları yapılmaktadır. Dudak ve damak yarığı olan bebeklere uygulanan bu plaklarla ayrıca damak ve burun şekillendirilmekte ve bebekler plastik cerrahlar tarafından yapılacak operasyonlara hazırlanmaktadır.

Tellerin dişlerin arkasından yapıştırılarak kapanış bozukluklarının düzeltilmesi,lingual ortodontik tedavi

Şeffaf takılıp çıkarılabilen plaklarla çapraşıklıkların düzeltilmesi

Obstruktif uyku apnesi bulunan hastaların takılıp çıkarılabilen apareylerle tedavisi

Protez öncesi ortodontik tedavi

Dişeti hastalığı nedeniyle kapanış bozukluğu oluşmuş erişkin hastaların ortodontik tedavisi

Gömük dişlerin tel tedavisi ile sürdürülmesi

Diş kavislerinin ve çenelerin genişletilmesi

Erken süt dişi kaybı bulunan hastalarda yer tutucu uygulanması

Ortodontik tedavi sonucunda elde edilen durumun korunması amacıyla, tedavi bitiminde pekiştirme tedavisi uygulanmaktadır. Pekiştirme tedavisi hareketli aygıtlarla ve dişlerin dil taraflarına yapıştırılan sabit tellerle yapılmaktadır.

ORTODONTİK TEDAVİ İÇİN İLK BAŞVURU

Ortodontik tedavisi gereken hastaların Fakülte sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Oral Diagnoz ve Radyoloji bölümünde ilk muayeneleri yapılıp bölümümüze sevk edilen hastaların dişlerinde çürük, diştaşı gibi ağız hijyenini bozan durumların olmaması gerekmektedir. Bu nedenle hastaların öncelikle dolgu, kanal tedavisi, diştaşı temizliği gibi işlemleri yaptırmaları ve bölümümüze ağız hijyeni iyi durumda başvurmaları gerekmektedir. Bu durumda kliğimize başvuran hastaların ortodontik muayeneleri yapılmaktadır.

Ağız hijyeni iyi olan hastanın yaşı ve mevcut anomalisi dikkate alınarak gereken ortodontik tedavi, tedavi ve malzeme ücreti konusunda hasta ve/veya ebeveyni bilgilendirilir. Tedavi için başvuran hastalara bilgilendirme formu verilir. Bu koşulları uygun bulan hasta ortodontik tedavi sırasına alınır. Tedaviye başlamak üzere, hastanın kayıt esnasında bildirdiği telefon numarasından aranacağı belirtilir. Bu süre zarfında olabilecek telefon değişikliklerini Anabilim Dalı Sekreterliğine bildirmesi konusunda hasta uyarılır.

Ortodontik tedavi sırasına alınan hastaların çokluğu ve tedavi süresinin uzun oluşu, ortodontik tedavi hizmeti veren resmi kurum sayısının yetersiz olması ve Anabilim Dalımızda hasta tedavi hizmetinin yanı sıra akademik faaliyetlerin ve eğitim hizmetlerinin de verilmesi sebebiyle ortodontik tedavi sırası uzundur.

TEDAVİ BAŞLANGICI

Tedavi sırası gelen hastalara telefonla ulaşılarak randevu verilir.SGK’ya bağlı 18 yaşını geçen hastalar ve ücretli hastalar tedavi ücretinin en az ilk taksitini getirmeleri durumunda aynı gün kayıt işlemleri yapılır. Aksi durumda hastaya yeni bir randevu verilir ve kayıt işlemi o güne ertelenir. 18 yaşını geçen hastaların tedavi ücretleri SGK tarafından karşılanmamaktadır. Tüm hastalar ortodontik tedavi malzeme ücretini kendileri ödemekle yükümlüdür.

—————————————————————————————————————————————
Akademik ve İdari Personel

Akademik ve İdari Personel
Prof. Dr. Nil CURA
Prof. Dr. Sönmez FIRATLI
Prof. Dr. Hülya KILIÇOĞLU (Anabilim Dalı Başkanı)
Prof. Dr. Gülnaz MARŞAN
Doç. Dr. Evren ÖZTAŞ
Dr. Muhsin ÇİFTER
Dr. Asuman Deniz GÜMRÜ ÇELİKEL
Dr. Beyza TAĞRİKULU
Dr. Nilüfer YILMAZ ÖĞÜTLÜ

Uzmanlık Öğrencisi Neslihan ERDOĞAN
Uzmanlık Öğrencisi Hafize Zeynep GÜR
Uzmanlık Öğrencisi Gamze ÖNEY
Uzmanlık Öğrencisi Burcu GÜZEL FİDANÖZ
Uzmanlık Öğrencisi Muhammet Fatih ERDOĞAN
Doktora Öğrencisi Hande UZUNÇIBUK
Doktora Öğrencisi Rahim TALİBOV
Doktora Öğrencisi Mahmut DİKER
Doktora Öğrencisi Ebrahim AL MAHDİ
Doktora Öğrencisi Begüm OKATAN GÖRDEAL
Doktora Öğrencisi İrem İLGÜN
Doktora Öğrencisi Pınar ÜNLÜ KUTAY
Doktora Öğrencisi İpek TAMER
Doktora Öğrencisi Sevde ŞİRİKÇİ
Doktora Öğrencisi Muzaffer Cansın KUTAY
Doktora Öğrencisi Elif ERELEL
Doktora Öğrencisi Esra GÖKKAYA
Doktora Öğrencisi Esat Doğancan Al Möheymit AL OSMAN
Doktora Öğrencisi Yunus Emre BİROL
Doktora Öğrencisi Ahmet Murat ARTUÇ
Doktora Öğrencisi Feyza HACIAĞAOĞLU
Doktora Öğrencisi Muhammet Furkan VATAN
Doktora Öğrencisi Ayşegül URAL
Doktora Öğrencisi Najatee Kamal Younus ALWİNDAWİ
Doktora Öğrencisi Barış KOLİK
Doktora Öğrencisi Emine KARSLI
Doktora Öğrencisi Birce KANAT

Sekreter Nihan AĞRAK
Hemşire Fera SARIÇAYIR
Hemşire Menekşe MÜDÜROĞLU
Röntgen Teknisyeni Mehmet Hamit DEMİR
Röntgen Teknisyeni Tülin ERGEN
Sağlık Teknikeri Sevgi PUR
Sağlık Teknikeri Bayram ACAR
Hizmetli Zeyrettin DÜZÜLÜTAŞ

————————————————————————————————————————————–

Yönetim Şeması
Yönetim Şeması
Güncelleniyor …
—————————————————————————————————————————————

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved